Jak zarobić

Oprocentowanie autokredytu – na co zwracać uwagę?

Przeglądając oferty w zakresie kredytów samochodów, zwracamy uwagę na różne aspekty – w głównej mierze na oprocentowanie, albowiem jest to najważniejszy czynnik decydujący o kosztach całego zobowiązania. Nie bez znaczenia w tym momencie jest wiek samochodu jaki planujemy kupić – im auto starsze, tym wyższe będzie oprocentowanie kredytu, przy czym jest tutaj pewne granica.

Jaka? To już zależy od banku. Jedne zgodzą się sfinansować zakup nawet i 8-letniego samochodu, inne natomiast maksimum ustawiają dla 3-letnich pojazdów. Porównując oprocentowanie poszczególnych kredytów, miejmy to zatem na uwadze. Poza tym jest jeszcze coś, o czym nie wszyscy zawsze pamiętają. Chodzi mianowicie o to, by uwzględniać rzeczywistą wartość oprocentowania (Webfin.pl), a nie nominalną – a ta druga właśnie jest przeważnie podawana przez banki w reklamach, ponieważ prezentuje się atrakcyjniej i bardziej zachęca do korzystania z usług wspomnianych instytucji. Nie oddaje jednak całkowitych kosztów kredytu, a jedynie te związane z odsetkami. Nie wolno tymczasem zapominać o prowizji, marży etc.

Oprocentowanie rzeczywiste uwzględnia z kolei te opłaty, więc ze zrozumiałych względów jest bardziej wiarygodne. Bank nie ma prawa robić nam problemu z dostępem do tego typu informacji. Jeśli są zaś jakieś kłopoty z ich uzyskaniem, to wtedy dobrze zastanówmy się nad tym czy rzeczywiście chcemy skorzystać z usług tej właśnie instytucji. To, że my musimy spełniać pewne wymogi, by dostać kredyt nie oznacza, że bank względem nas nie ma żadnych obowiązków.

Dodaj komentarz